A mai virtuális 21. században lassan kihaló félben vannak a valódi barátságok. Lassan már virtuális kávéházakban fogunk kávézni és beszélgetni, nem pedig egy kávézó teraszán, nyáron, a napsütésben ücsörögni. A mai gyerekeknek pedig fontos megtanulnia, hogyan is zajlik egy baráti kapcsolat, hogyan építhetnek ki valódi baráti kapcsolatokat.
Kezdjük az elején. Most, hogy betört az internet, minden elintézhető virtuálisan, a gyerekek kezébe már óvodában, sőt nem túlzok, bölcsődében ott a táblagép és a telefonos játékok. A szülők igyekeznek erőn felül arra törekedeni, hogy gyermekeiknek igazi barátai legyenek. Szeretnék, ha kimozdulnának, sportolnának és tanulnának egymástól. Jó lenne, ha ezek az apró csodák motiválnák egymást a barátkozásban, tanulásban meg úgy a kis életük előrehaladásában. Természetesen értem, hogy ez egy modern kor, de miért kell elavulnia a valódi kapcsolatoknak, miért kell ezeknek is alkalmazkodni ehhez a korhoz? Nem volt jobb régen lent lófrálni, kislányként a fiúkat nézni focizás közben, sétálni a parkokban, tereken? Valóban jobb az, hogy a gyerek a négy fal között a számítógép előtt tölti az idejét? Kérdések és csak a kérdések.
Felnőttként mindig emlegetjük, hogy milyen jó, hogy vannak barátaink, akikhez eljárhatunk vagy, akikkel összefuthatunk egy laza ebédre vagy kávéra. Jó, hogy van ki felhívni, ha rossz napunk van, vagy ha éppen öröm ért bennünket. Jól esik, amikor a nagy rohanásban egy barát érdeklődik hogy létünk felől. Amikor ezeket soroljuk és rágondolunk, eszünkbe kellene jutnia annak is, hogy ez a gyermekeink számára csak akkor valósulhat meg, ha kilép a virtuális életből a valódi világba.
Megmaradhat a számítógép és minden más elektronikai cikk, csak muszáj egy határt szabni. Fontos, hogy tudatosuljon benne, hogy az életben sok minden a régi rendszer szerint működik. Meg kell tanulnia, hogy nem attól lesz barát valaki, ha küld neki egy zenét vagy egy képet a facebook-n. Le kell ülni és meg kell beszélni, hogy mi is igazából barátság, milyen a jó barátság, milyen a rossz barátság.
Amikre érdemes felhívni a gyermek figyelmét:
– A parkban, játszótéren való mozgás sokat segíthet a tanulásban is, hiszen szellemileg ki tud kapcsolni és egy foci meccs erejéig a baráti kapcsolatai is mélyülnek.
– A számítógépes játékok közös űzése mellett, nagyon jó szórakozás lehet egy valódi társasjáték. Telik az idő és közben beszélgetni is tudnak. Ilyen társasjéték lehet a: Twister, Blanco, Activity, de játszhatnak egy egyszerű Ország-város meccset is.
– Beszélgessenek néha az iskoláról. Jöjjön szóba alkalmanként a tanulás, hogy megtudják a másik, hogyan oldja meg a nehezebb tanulni valókat, milyen módszereket használnak ők otthon. Ezeket a Te csemetéd is tudja majd alkalmazni.
– Beszélgessünk az őszinteségről, hogy ha valami bántja őket mondják el egymásnak, beszéljék meg nyugodt körülmények között és próbálják meg együtt megoldani a problémát!
-Keressenek együtt egy közös hobbit vagy az iskolában olyan szakkört, ahova együtt járhatnának. Így lenne még egy közös vonásuk, egy dolog, ami összeköti őket. Lehet ez sport, zene, kézműves foglalkozás, rajz vagy sakk szakkör.
– Szervezzünk nekik közös programokat! Menjünk el egy moziba, színházba, múzeumba, ahol gyerekeknek való darabot adnak vagy éppen nekik való kiállítás zajlik. Ha jó az idő szervezzünk pikniket, kirándulást vagy látogassunk el az állatkertbe. Ezekre a programokra a két család is elmehet, hogy a szülők is jobban megismerjék egymást!
– Biztosítsunk egyes hétvégéken a baráti találkozókra elengedő időt, hogy minél többet lehessenek együtt a gyerekek iskolán kívül.
– Szervezzünk szülinapi vagy névnapi zsúrokat!
Nem vagyok ugyan édesanya, de gyermekneveléssel kapcsolatos a szakmám így vannak ötleteim és tanultam is ezekről. Fontos a gyereknek megtanulnia, hogy hogyan és milyen módon tehet szert valódi barátságokra. Segítsünk ebben neki, hogy minél könnyebben és gyorsabban tanulhasson!
Tetszett a bejegyzés? Akkor gyere a facebook oldalra, ahol még sok más érdekes és szórakoztató bejegyzéssel találkozhatsz!
Zene, videó, egyéb cikkek, vicces momentumok... Érdekel?
Kérdésed van vagy esetleg írnál? Tedd meg a facebook oldalon vagy e-mailben :)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: