A bántalmazott gyerek üzenetei!

Bántalmazás és a jelek! – Te melyiket ismered?

Vannak még olyan családok, ahol vallják, hogy a gyereknek nem árt egy kisebb tanító célzatú pofon. Most mindenki nézzen mélyen magába, ugye Te is így gondolod?

Pedig nem olyan nagy dolog szóval rendet tartani és fegyelmezni. Igaz sokkal több energiába és időbe telik, amihez sok szülőnek nincsen már energiája vagy türelme.

Érdekes, hogy minden pedagógusnak mégis megvan a maga türelme és ideje rá, pedig ők nem egy, hanem sokkal nagyobb létszámú osztályokat és csoportokat fegyelmeznek, nevelnek. Kérdem én, ha egy pedagógusnak ez sikerül, akkor egy szülőnek miért nem? Egy pedagógus nem fáradt, nincs rossz napja?

Azt már most jobb tisztázni, hogy minden tanár, tanító, óvoda és bölcsőde pedagógus ki van képezve arra, hogy bizonyos jeleket észrevegyen. Bár sok szülő megkockáztatja a hülyének nézést, azért ez nem megy olyan könnyen.  Egy pedagógus átlát a szitán. Még a fiatalabb korosztály is, hiszen olyan kollégákkal van körbe véve, akik segítik a munkáját.

A gyerek olyan, mint a szivacs. Nem csak a tanult dolgokat, de a bántalmazás pillanatait és fájdalmait is magába szívja és hordozza magával mindennap. A nagyobb gyerekek – ha nem is tisztán – de képesek szóban is nevelőik tudtára adni, hogy mik folynak az otthon falai között.

Térjünk, most arra a részre, hogy milyen jelek is utalnak az intézményekben arra, hogy a gyermeket otthon bántalmazzák fizikailag, lelkileg esetleg mind a két féle formában.

A kapcsolat felvétel másokkal

Nehezen barátkozik, nem igazán keresi a kortársai illetve nevelői társaságát. Nem igazán épít ki baráti kapcsolatokat maga körül vagy egyáltalán nem barátkozik. Olyan tevékenységeket keres, amihez nem kell társ, egyedül végezhetőek.

Kisebb gyerekek esetleg elvonulnak egy sarokba a maguk játékával és nem mozdulnak onnan, nem viselik el, ha mások a közelébe próbálnak férkőzni.



Érkezések, távozások, hiányzás


A legtöbb bántalmazott gyereknél megfigyelhető, hogy túl korán érkeznek az intézményekbe, előfordul, hogy már nyitás előtt ott toporognak a szülővel a bejárati ajtóban. Ha korán is érkezik, túlkésőn is távozik. Sokszor ő az utolsó, akit haza hordanak.  Ezek a gyerekek nem sokat vagy egyáltalán nem hiányoznak.



Passzivitás

Azoknál a gyermekeknél, akiknek otthon nem megfelelőek az otthoni körülmények, megfigyelhető a passzivitás. Mondjuk úgy, szeretik magukat kivonni a forgalomból. Ezt úgy kell érteni, hogy a közösségi programokban, tevékenységekben nem vesznek részt. Óvodában vagy bölcsődében, nem ülnek le a többiekkel kirakózni, mesét hallgatni vagy rajzolni. A nagyobb gyermekek nem szerepelnek iskolai fellépéseken, nem járnak osztálykirándulásra vagy iskolai programokra.



Koncentrálás és tanulás

Koncentrációs zavarok, tanulási problémák is felléphetnek a gyermekeknél. Nem figyelnek az órán, látszik, hogy csak testben vannak jelen, lélekben egészen máshol járnak. Nem tudnak sokáig figyelni vagy esetleg soha sem figyelnek oda semmire, ami a nevelő szájából elhangzik.

Nehezen tanulnak meg egy verset, dalt illetve iskolai anyagot.



Teljesítmények

A gyermek nem biztos, hogy élete első pillanatától kezdve bántalmazott gyermek. Egy válás, egy új szülő érkezése és annak rossz viselkedése, hamar felboríthatja a gyermek életét. Ez a nagy váltás a tanulmányaikban, kisebb gyermekeknél a fejlődésük – regresszió- visszaesésében figyelhető meg.

A nagyobb gyerekeknek romlik az átlaguk, a kisebb gyerekek pedig ágyba vizelhetnek a fellépő rossz otthoni hangulat miatt.

Ezek a jelek az esetek nagy százalékában az intézményekben figyelhetőek meg. Ha a jelekre egy pedagógus felfigyel, ezek után jelezhet a vezetőnek, gyámhivatalnak esetleg a védőnőnek.

A jeleket észre kell venni és cselekedni kell. Egyetlen gyermek sem érdemli meg, hogy otthon megalázzák, megverjék. A gyerek nem tehet semmiről. Ő nem kérte csak kapta az életet. Ez az, amit soha nem szabad elfelejteni egyikünknek sem.

Címkék:

Tetszett a bejegyzés? Akkor gyere a facebook oldalra, ahol még sok más érdekes és szórakoztató bejegyzéssel találkozhatsz! 

Zene, videó, egyéb cikkek, vicces momentumok... Érdekel?

Kérdésed van vagy esetleg írnál? Tedd meg a facebook oldalon vagy e-mailben :)

 

Tovább a blogra »